۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸

تاریخچه هك از آغاز تا كنون!

0 دیدگاه

تاریخچه هك از آغاز تا كنون!

در این مقاله قصد داریم شما را با تاریخچه مختصری از مهمترین جرایم و خرابكاریهای رایانه ای همچون هك، انتشار كرم و ترورهای سایبر آشنا سازیم. قابل ذكر است كه قدمت اینگونه جرایم به اندازه قدمت فناوری رایانه است و از زمان رایج شدن به كارگیری رایانه در بین نخبگان و بعد از آن در بین مردم عادی، جرایم رایانه ای نیز پا به عرصه وجود گذاشته است.

دردسرهایی را برای كاربران رایانه ایجاد كرده اند. در زیر برخی از معروفترین هك ها و حمله های بدافزاری را به ترتیب زمانی معرفی می كنیم.

۱۹۶۴

در این سال AT&T شروع به سخت گیری و تأدیب phreaker ها كرد. آنها كسانی بودند كه با نفوذ به خطوط تلفن، مكالمات رایگان انجام می دادند. تا سال ۱۹۷۰ حدود ۲۰۰ نفر در این مورد دستگیر و به حبس محكوم شدند.

۱۹۷۱

John Draper

وی كه بعدها به كاپیتان كرانچ معروف شد با نفوذ به شبكه تلفنهای AT&T به استفاده مجانی از شبكه مذكور می پرداخت. وی بعد از دستگیری به چهار ماه حبس محكوم شد.

۱۹۷۸

در این سال محققان مركز تحقیقات Xerox Palo Alto یك كرم كامپیوتری را طراحی كردند. این كرم یك تكه برنامه كوچك بود كه یك شبكه را برای پیدا كردن پردازنده های مشغول مورد جستجو قرار می داد. با وجودی كه كرم مذكور برای بالا بردن كارایی رایانه طراحی شده بود ولی در عمل نقطه پیدایش كرمهای مدرن و خرابكار امروزی محسوب می شود.

۱۹۸۳

پلیس آمریكا، FBI ، هكرهای جوانی را كه با نام the 414s شناخته می شدند، دستگیر كرد. آنها با استفاده از یك سیستم Apple II+ و یك مودم به ۶۰ رایانه از جمله یك سیستم متعلق به یك آزمایشگاه دولتی در آمریكا، نفوذ پیدا كردند.

۱۹۸۶

یكی از اولین ویروسهای رایانه ای به نام Brain در پاكستان متولد شد.

۱۹۸۸

Robert Morris

دانشجوی ۲۳ ساله دانشگاه Cornell كرمی رامنتشر كرد كه به Arpanet حمله كرده و حدود ۶۰۰۰ رایانه از جمله برخی سیستمهای دولتی و دانشگاهی را از كار انداخت. وی به پرداخت ۱۰۰۰۰ دلار جریمه و تحمل سه سال حبس محكوم شد.

۱۹۹۴

یك هكر روسی ۳۰ ساله به نام Vladimir Levin گروهی از هكرها را رهبری می كرد كه به سیستمهای بانكی دستبرد می زدند و از این طریق میلیونها دلار را به سرقت برده بودند. وی بعدها دستگیر و به سه سال حبس محكوم شد.

۱۹۹۵

Kevin Mitnick

وی به علت كلاهبرداری از خطوط تلفن و همچنین سرقت فایلهای محرمانه مربوط به شركتهای موتورلا و میكروسیستم دستگیر و در سال ۱۹۹۹ به پنج سال حبس محكوم شد كه چهار سال از آن را در انتظار محاكمه سپری كرده بود.

۱۹۹۶

هكرها در ماه آگوست وب سایت های وزارت دادگستری آمریكا را تغییر دادند و در ماه اكتبر وب سایت سازمان سیا (CIA) و در ماه دسامبر وب سایت نیروی هوایی آمریكا را مورد نفوذ قرار دادند. طبق گزارشات رسمی دولت آمریكا، هكرها در سال ۱۹۹۵ حدود ۲۵۰۰۰۰ بار سعی كردند به وب سایت وزارت دفاع آمریكا نفوذ پیدا كنند كه در ۶۵ درصد موارد، حملات موفقیت آمیز گزارش شده است.

۱۹۹۸

حملات Solar Sunrise با سوءاستفاده از آسیب پذیری های شناخته شده در سیستم عامل های Sun’s Solaris انجام شد و برنامه های شنود را در بیش از ۵۰۰ سیستم نظامی، دولتی و بخش خصوصی جاسازی كرد. محققان در مراحل اولیه تحقیق به عراق مشكوك شدند ولی بعد از تكمیل تحقیقات مشخص شد كه دو نوجوان كالیفرنیایی مسئول حملات بوده اند.

۱۹۹۹

David L. Smith

در این سال كرم Melissa هزاران رایانه را آلوده ساخت و ۱٫۵ میلیارد دلار خسارت به بار آورد. ویروس مذكور كپی های خود را به اولین پنجاه نام موجود در دفترچه آدرس الكترونیكی ارسال می كرد. نویسنده ۳۱ ساله آن مجبور به تحمل ۲۰ ماه زندان شد.

۲۰۰۰

– هكرهای روسی به مایكروسافت نفوذ كردند.

– كرم I LOVE YOU میلیونها رایانه را ظرف چند ساعت آلوده ساخت.

– حملات انكار سرویس توزیع شده وب سایتهای Amazon ، Yahoo و eBay را از كار انداختند. هكرها حملات مذكور را با استفاده از رایانه های دانشگاه های كالیفرنیا و سانتاباربارا انجام داده بودند.

۲۰۰۱

ویروس Anna Kournikova كه از تصاویر تنیس باز مشهور سوءاستفاده می كرد، خود را برای تمام افراد موجود در لیست آدرس قربانی ارسال می كرد. تحقیقات نشان داد كه این ویروس توسط یك ابزار (toolkit) ایجاد شده و این ترس را به وجود آورد كه از این به بعد تازه كارها نیز می توانند ویروس بنویسند.

۲۰۰۲

كرم Klez كپی هایش را برای همه آدرسهای موجود در رایانه قربانی ارسال می كرد و خود را مخفی می ساخت. این كرم به صورت بسیار گسترده انتشار پیدا كرد ولی خسارات كمی را به بار آورد.

۲۰۰۳

– كرم Slammer در كمتر از سه ساعت صدها هزار رایانه را در سراسر كره زمین آلوده ساخت.

– یك گروه هكر روسی به نام Hang-Up وب سایتی را برای ارائه ابزارهای اصلی جهت حمله به مؤسسات مالی آمریكایی ایجاد كرد.

۲۰۰۴

– كره شمالی ادعا كرد ۵۰۰ هكر را برای نفوذ به سیستمهای دولتی در ژاپن و كره جنوبی و متحدانشان آموزش داده است.

– سرویس محرمانه آمریكا ۲۸ نفر را در رابطه با وب سایت Shadowcrew در هشت ایالت آمریكا و شش كشور دستگیر ساخت. یكی از اتهامات آنها توطئه برای افشاسازی اطلاعات طبقه بندی شده و محرمانه ایالات متحده آمریكا بود.

– كرم My Doom از حقه های روانشناسی برای متقاعد كردن كاربران به باز كردن یك پیوست آلوده به ویروس استفاده كرد.

سال ۲۰۰۶

Jeanson James Ancheta به علت خسارتهایی كه بر اثر نفوذها و حملات انكار سرویس توزیع شده DDoS به مركز دفاع هوایی نیروی دریایی آمریكا و سیستمهای اطلاعاتی مركز دفاع آمریكا وارد كرده بود به ۵۷ ماه حبس و پرداخت خسارت نقدی محكوم گشت.

۲۰۰۷

– كشور استونی با حملات گسترده انكار سرویس مواجه شد به طوری كه شبكه های دولتی و بانك های این كشور از كار افتادند.

– حملات سرقت هدفدار اطلاعات بر روی یكی از دفاتر وزارت دفاع آمریكا انجام شد و در نتیجه یك سری اطلاعات حساس وزارتخانه مذكور به سرقت رفت.

– وب سایت سازمان ملل توسط یك هكر اهل تركیه با نام مستعار Kerem125 مورد نفوذ قرار گرفت.

۲۰۰۸

ستادهای مركزی اوباما و مك كین دو نامزد ریاست جمهوری آمریكا مورد نفوذ قرار گرفت.

۲۰۰۹

– یك تحقیق گسترده ۱۰ ماهه در مورد GhostNet مشخص ساخت كه ۱۲۹۵ رایانه دولتی در ۱۰۳ كشور مورد جاسوسی قرار می گیرند و همه سرنخ ها به چین باز می گردد. شبكه GhostNet از یك بدافزار به نام gh0st RAT برای سرقت اطلاعات حساس و كنترل وب كم رایانه های قربانیان استفاده می كند.

– كرم مشهوری به نام Conficker به سرعت گسترش پیدا كرد و حدود ۱۲ میلیون رایانه را در سراسر جهان آلوده ساخت.

– هكرها به رایانه های وزارت دفاع آمریكا نفوذ پیدا كرده و حجم زیادی داده را سرقت كردند كه شامل اطلاعات طراحی پروژه Joint Strike Fighter نیز می شد. این پروژه ۳۰۰ میلیارد دلاری برای ایجاد یك جنگنده به صورت محرمانه طراحی شده بود.